Vladimír Štěpánský působí ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě jako profesionální fotograf. Zajímá se o architekturu a historii regionu a má rád přírodu. Proto se na jeho fotografiích objevují hrady, zámky, tvrze a zříceniny. Fotografie na výstavě „8 x 10 inch aneb Kontaktní otisky z negativů“ jsou zhotovené velkoformátovým fotoaparátem a zpracované klasickou fotografickou technikou, jíž se v současnosti zabývá jen hrstka fotografů. Komentovaná prohlídka s ukázkou focení velkoformátovým fotoaparátem se uskuteční v sobotu 28. září 2024 od 16:00 hod. Více informací uvnitř článku.VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ VLADIMÍRA ŠTĚPÁNSKÉHO OD 5. ZÁŘÍ V MĚSTSKÉ GALERII Vladimír Štěpánský působí ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě jako profesionální fotograf. Zajímá se o architekturu a historii regionu a má rád přírodu. Proto se na jeho fotografiích objevují hrady, zámky, tvrze a zříceniny. Fotografie na výstavě „8 x 10 inch aneb Kontaktní otisky z negativů“ jsou zhotovené velkoformátovým fotoaparátem a zpracované klasickou fotografickou technikou, jíž se v současnosti zabývá jen hrstka fotografů. Komentovaná prohlídka s ukázkou focení velkoformátovým fotoaparátem se uskuteční v sobotu 28. září 2024 od 16:00 hod. Více informací uvnitř článku.
Kontaktní otisky z negativů Vladimíra Štěpánského od září v městské galerii
Interaktivní výstavu exponátů z iQLandia Liberec, kterou můžete navštívit do konce léta, od září vystřídá výstava fotografií Vladimíra Štěpánského, jenž působí ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě coby profesionální fotograf. Zajímá se o architekturu a historii regionu a má rád přírodu. Proto se na jeho fotografiích objevují hrady, zámky, tvrze a zříceniny. Fotografie na výstavě „8 x 10 inch aneb Kontaktní otisky z negativů“ jsou zhotovené velkoformátovým fotoaparátem a zpracované klasickou fotografickou technikou, jíž se v současnosti zabývá jen hrstka fotografů.
Vladimíra Štěpánského přivedl k fotografování jeho otec, amatérský fotograf. Intenzivně se touto zálibou začal zabývat v učňovských letech. Snažil se dozvědět co nejvíce informací od starších fotografů nebo z odborných publikací. Sledoval vývoj v tomto oboru a vše zkoušel v praxi. Po letech se jeho amatérské fotografování změnilo v profesionální. Stále má chuť získávat další poznatky a učit se vše nové, co tento obor přináší.
Nejraději fotografuje na podzim, v zimě a brzy na jaře. Nejlépe po ránu, kdy se příroda probouzí a je ponořená do mlhy, jejíž atmosféru dokáže mistrně vystihnout. V terénu ho můžeme vidět i před stmíváním. I tehdy se mu daří vystihnout krajinu zklidněnou a připravenou ke spánku. Souvisí to s jeho samotářskou povahou, neboť s fotoaparátem v přírodě je mu nejlépe.
Rád pracuje s velkoformátovými fotoaparáty. Zhotovit snímek tímto přístrojem není vůbec jednoduché. Uvědomují si to náhodní pozorovatelé, kteří se u něj občas zastaví a sledují ten proces. Mnozí ho sledují se zájmem a oceňují tu trpělivost a mravenčí práci. Jiní nechápou, proč to vlastně dělá, když s digitálním fotoaparátem má už vše připravené a stačí jenom stisknout spoušť. Tento způsob fotografování ale Vladimíra baví. Kdo jej chvíli pozoruje, pozná, jakou radost mu tato záliba přináší.
Vladimír Štěpánský je také spoluautorem knihy Čarovné bylinky a několika dalších knih (Mimoň v zrcadle staletí, Liberecký kraj). Jeho fotografie se objevují v regionálních odborných publikacích. K jeho životnímu jubileu vyšla také kniha Krajem svaté Zdislavy, reprezentativní fotografická publikace s kulturně-historickými texty Ladislava Smejkala.
Výstavu můžete navštívit od 5. do 29. září v městské galerii na zámku v Doksech. Přijďte si prohlédnout černobílé kontaktní otisky z negativů, jimiž se melancholie táhne jako nit.
Klára Dedková a Magdalena Pujmanová