Doksy - Ždírec - Blatce - Kokořín - Houska - Kruh - Žďár - Okna - Doksy
Ačkoli je tento výlet poněkud delší, není příliš náročný a vede romantickou krajinou s krásnými výhledy. Je možné jej absolvovat na trekingovém kole.
Výlet začínáme v Doksech na náměstí, kde si všimneme před radnicí rozcestníku cyklotras č. 0015 (Tachov, Ždírec, Blatce, Dolní Houska) a č. 0014 (Doksy, Obora, Okna, Pankrác, Nosálov). Tato druhá trasa nás vyvede z náměstí podle kostela a povede nás bezpečně do Obory, kde opatrně přejedeme hlavní silnici a podle značení dojedeme do Oken. V Oknech si všimneme podél silnice roubených lidových staveb a kostela Nanebevzetí Panny Marie. Byl původně gotický z r. 1384, zbarokizovaný koncem 17. století, s částí inventáře z kaple na Bezdězu. Obec prý přišla ke svému názvu proto, že jsou skutečnými okny k Bezdězu - jeho majestátní silueta odtud vypadá opravdu impozantně.
Projedeme Okny a pojedeme dále po silnici, ačkoliv cyklotrasa 0014 odbočuje za obcí vlevo přes trať. Dojedeme na křižovatku (5,8 km), kde odbočíme vpravo na Luka a Ždírec. Cestou je zajímavý výhled na Bezděz, Ralsko a Ještěd. U Ždírce odbočíme vlevo ( 10,4 km) do Bořejova (ves s roubenou farou z let 1725-27 a barokní kostel sv. Jakuba z r. 1703), vystoupáme na Bořejovský vrch a po Smrkovém hřebenu (úžasné pohledy do roklí po obou stranách) sjedeme na začátek Blatců. Zde u cedule s názvem obce na 13,8 km odbočíme vpravo z kopce dolů a dojedeme na křižovatku Dubá-Mšeno (15,6 km). Pojedeme rovně do kopce na Střezivojice a dále po příjemné asfaltové cestě do Dobřeně ( 19,4 km). Obec se připomíná už v roce 1402, stavby lidového baroka jsou z 19. století. Projedeme rovně Malou Jestřebicí až dojedeme do obce Kokořín. Cestou po pravé straně vidíme horu Říp, vlevo vykukuje z Kokořínského dolu věž hradu Kokořín. V obci na křižovatce (26 km) odbočíme vlevo ve směru na Mšeno. Vpravo přes silnici je zámek Kokořín. Asi 300 m za obcí sjíždíme velice opatrně špatnou silnicí serpentinami do Kokořínského dolu.
Zhruba ve třetině cesty míjíme po levé straně hrad Kokořín, kde si případně můžeme udělat přestávku na prohlídku. Hrad byl postaven kolem r. 1320. Interiéry hradu obsahují romantizující ukázku bydlení a z cimbuří je krásný výhled na údolí pod hradem. Hrad se stal inspirací pro K. H. Máchu k próze Cikáni. Při sjezdu nás upoutají hluboké rokle s bizarními skalními útvary. Na křižovatce v Kokořínském dole (28,3 km) se dáme vlevo na Vojtěchov a Ráj. Po pravé straně míjíme zajímavý skalní útvar "Pokličky". Jsou to nepravidelné komolé kužele z méně odolných pískovců, které jsou kryty většími "poklicemi" až 1 metr silnými z odolnějších pískovců. Nedaleko, v místě zvaném "Na víně", stojí památný strom - buk obecný s obvodem kmene 3,75 m. V hospodě Ráj ( 33 km) se můžeme posilnit, a poté na křižovatce pod hospodou odbočit vlevo do Konrádova a Tubože. Zde jsou opět roubené lidové stavby a na potoce bývalý mlýn "Palác" ukrytý ve skále - dnes soukromý majetek. V Tuboži u rybníka (36,2 km) odbočíme vpravo směrem na Housku. Pojedeme po úzké asfaltové silnici značené cykloturistickou modrou značkou, až se dostaneme do Dolní Housky, kde se můžeme zastavit v hospodě Pod Houskou (38 km ).
Modrá značka nás povede dále tzv. "Myší dírou" do kopce s příkrým stoupáním v závěru do Horní Housky ( 40 km). Tady, pokud budeme mít dost času, můžeme pokračovat vpravo po modré značce až k hradu Houska. Hrad byl postaven za Přemysla Otakara II., v roce 1590 byl renesančně přestavěn a dostal charakter zámku. Byl dlouho účelově využíván, dnes je opět přístupný. K vidění je "Zelený" gotický pokoj, fresky v kapli a dalších několik místností. Na zámeckém vrchu jsou ještě dnes propadlé sklepy a zbytky kostela zbořeného v r. 1830. Vrátíme se do Horní Housky a pojedeme po silnici mírně vpravo směrem na Kruh. Po 1 km dojedeme na rozcestník silniček (41 km). Zde odbočíme vlevo a prudkým sjezdem dojedeme do obce Kruh, která se připomíná již ve 14. Století. Barokní kostel sv. Vojtěcha je z let 1723-4. Ve zdi kostnice na hřbitově je vsazen náhrobní kámen pánů Hrzánů s českým nápisem a znakem lilie. Z Kruhu pojedeme po asfaltové silnici do kopce a nahoře u autobusové zastávky (43,2 km) odbočíme vpravo do Žďáru.
Zde se nám otevře nádherný výhled na Ještěd, Bezděz a Ralsko. Ve Žďáru na návsi (45,5 km) budeme po levé straně míjet barokní kapli Svaté Trojice z roku 1784. Za ní vede jakoby do skalního tunelu ulička, v níž jsou domky - skvostná to ukázka severočeské lidové architektury - chráněné státem. Jsou doslova jakoby srostlé se skalami. Touto uličkou můžeme projet, neboť červená turistická značka nás dovede na asfaltovou silnici vedoucí do Oken. Zde se můžeme ve stínu lípy kochat neobvyklým pohledem na západní stranu Bezdězu. Sjedeme vlevo do Oken ( 46 km), kde jsme již byli na počátku naší cesty, a odtud pojedeme stejnou cestou zpět do Doks na náměstí.